Полікарбонат став одним з найбільш затребуваних сучасних будівельних матеріалів. Без цього термопластичного полімеру не обходиться ні будівництво, ні ремонт.

 

Види полікарбонату

Для того щоб правильно підібрати інструмент для різання матеріалу, потрібно розібратися, які види полікарбонату взагалі є на ринку. В першу чергу, це прозорий або напівпрозорий пластик, що володіє високою міцністю і в порівнянні з іншими матеріалами невеликою вагою. У продажу зустрічаються дві основні різновиди полікарбонату:

  • Монолітний - це лист з однорідною структурою по всій поверхні. Місце розрізу виглядає як просте скло. Гнеться такий вид до заданих виробником параметрів.
  • Сотовий або стільниковий - це два нетовстих листа, між якими знаходяться поздовжні перегородки, які служать ребрами жорсткості. Таких рядів-перегородок може бути кілька, чим їх більше, тим жорсткіше полікарбонат.

Для кожного виду можна підібрати найбільш зручний спосіб різання матеріалу.

 

Просто і зручно - УШМ

Розрізати полікарбонат можна за допомогою найпростіших інструментів, які є практично у кожного чоловіка. Причому не потрібно шукати дорогі варіанти, для цього добре підійде звичайна циркулярка. Також, з цим завданням успішно впоратися невелика і недорога кутова шліфувальна машина або просто болгарка, яка ідеально підходить для акуратної роботи з нерівною поверхнею.

На інструмент потрібно встановити коло 125, який зазвичай використовується в роботі з металом. Незважаючи на призначення, саме він дозволяє домогтися максимально рівних країв при зрізі. Так само потрібно пам'ятати, що у УШМ можуть бути високі обороти, тому якщо ви не часто з нею працюєте, краще потренуватися на невеликих обрізаннях полікарбонату, щоб уникнути непередбачених наслідків.

Зверніть увагу, що болгарка дуже добре ріже полімерний матеріал, але для безпеки рекомендується використовувати кутові шліфувальні машини із захисним кожухом. Ні в якому разі не варто брати кола з невідповідними діаметрами, як зовнішніми, так і внутрішніми, і вже тим більше заборонено використовувати пильні диски від дискових пилок.

 

Простіше простого - ніж

Ніж, а саме канцелярський, є найдоступнішим і недорогим пристроєм для різання полікарбонату. Розрізати матеріал з його допомогою зможе навіть людина, яка робить це в перший раз.

Головне потрібно розуміти, що необхідний спеціальний канцелярський ніж для ремонтних робіт, а не той, що можна придбати в магазині канцелярії. Крім того, слід стежити за його гостротою і вчасно обламувати сегменти.

 

Зробити ідеальні лінії допоможе електролобзик

Можливе застосування класичного інструменту, і він досить часто використовується для різання полікарбонатних листів. Головне при його застосуванні це установка пилок з найменшими зубцями, інакше карбонат ви не поріже, а порвете.

Найбільша перевага цього інструменту в його простій експлуатації, але щоб результат відповідав задуманому, варто заздалегідь попрактикувати.

Електролобзиком найкраще різати монолітний полікарбонат, так як він дозволяє вирізати складні декоративні форми і правильні рівні заокруглення. Стільниковий ж таким способом краще не різати.

При роботі з тонкими листами, краще скласти їх один на одного по 10-15 штук, а знизу підкласти товстий картон або ДСП, це допоможе домогтися найкращого результату.

Розрізати таким способом один лист буде дуже важко, так як є небезпека розтріскування матеріалу. Справитися з цим непростим завданням допоможе відмінна заточка інструменту.

 

Батькова ножівка ріже дуже спритно

Найчастіше, ті, хто робить подібне перший раз, часто цікавляться, а чи можна розпиляти полікарбонат за допомогою ножівки, яка є в засіках практично у кожного чоловіка? Можна, але не потрібно. Для того щоб при розпилі ручною пилкою ваш матеріал не тріснув і не відколовся, потрібно дуже міцно закріплювати листи, що дозволить виключити навіть найменшу вібрацію, а зробити це досить важко.

 

Всемогутній лазер та фрезер

Для різання стільникового карбонату найкраще підходить застосування лазера. Проблема полягає лише в тому, що така річ є далеко не у всіх, та й користуватися ним ще треба навчитися. Але якщо раптом у вас або ваших рідних такий інструмент є, то швидкий і якісний результат вам забезпечений.

У цього варіанту безліч плюсів:

  • Все відбувається максимально швидко, що економить час і сили.
  • Цей спосіб різання в домашніх умовах забезпечує відсутність будь-яких відколів, розтріскування і подібних дефектів.
  • Лазер робить розріз дуже акуратно, а всі розміри відслідковуються автоматично до сотих міліметра.
  • Кріплення при такому способі не потрібно, а значить розрізати матеріал стає простіше.

Весь полікарбонат не варто розрізати за допомогою ножівки по дереву, у неї великі зуби. Якщо на монолітному залишаться нерівні краї з тріщинами і щербинами, то стільниковий взагалі буде постійно ламатися.

 

Як грамотно розрізати лист?

Розглянувши, ніж можна розрізати полікарбонат, розібратися як правильно різати цей непростий матеріал.

  1. До початку роботи необхідно підготувати робоче місце: очистити від будь-яких сторонніх предметів, вирівняти поверхню (найкраще для цього підійдуть листи ДВП або ДСП). Не можна щоб під полікарбонатом виявилися камінці, гілочки, гаечки або болтики і т.д. - все це може привести до деформації і псування матеріалу. Стільниковий полікарбонат ще й необхідно міцно кріпити, тому цей момент потрібно також продумати.
  2. Вірними помічниками в цей непростій справі стануть маркер, контрастний до кольору матеріалу і лінійка (потрібна найдовша). Розмітку потрібно робити поступово залишаючи невеликі штрихи, і тільки потім з'єднати мітки в одну лінію. Бувають випадки, коли доводиться пересуватися прямо по полотну, в такому випадку краще використовувати дошку і пересуватися тільки по ній, щоб уникнути псування будматеріалу.
  3. Для різання монолітного полотна з обох сторін розмітки потрібно підкласти досить великі дошки, з розмірами від 40х100х2200 мм. Крім того, бажано встановити їх і зверху, і тільки після цього починати різати.
  4. Якщо полікарбонат з одного боку із дзеркальною поверхнею, її ще називають ламінованої, слід відмовитися від роботи ножівкою. З дуже великою ймовірністю при різанні почнеться відшарування блискучого шару. До того ж потрібно простежити щоб дзеркальний шар опинився зверху під час роботи.
  5. Стільниковий полікарбонат в цьому плані набагато простіше, так як найчастіше на ньому взагалі можна не робити розмітку перед роботою, а просто різати по малюнку осередків. Такий спосіб можливий тільки якщо різати доведеться вздовж, а не поперек.
  6. Після того як все розрізане, і ви збираєтеся переходити до кріплення, необхідно гарненько продути майбутні шви повітрям, щоб видалити всіляку пил і залишки стружки.

 

Пам'ятайте про безпеку робіт! Щоразу засоби захисту очей, щоб уберегти очі від попадання сторонніх предметів, використовуйте рукавички, і не працюйте з оголеним тілом. А також не поспішайте, робіть все спокійно і розмірено - це допоможе не допустити помилок.