Органічне скло або оргскло - синтетичний полімер, синтезований зі складного ефіру метакрилової кислоти. Напівпрозорий пластик термопластичних і може піддаватися фарбуванню і тонування. Також він має назви: акріпласт, плексиглас або акрилове скло.
Переваги та сфери застосування
Область застосування акрилового скла за рахунок його універсальних властивостей дуже широка. Його використовують в авіаційній та світлотехнічної промисловості, в будівництві, а також при виготовленні побутових приладів.
Акрилове скло має багато переваг:
- Екологічно безпечно, не приносить шкоди людині;
- Має високу опірність ударам, більше, ніж у скла в 5 разів;
- Стійке до дії вологи, бактерій і мікроорганізмів;
- Добре пропускає світло, і не втрачає своїх властивостей дуже тривалий період;
- При однаковій товщині із звичайним склом важить майже в 3 рази менше, що полегшує експлуатацію;
- Легко піддається обробці, несприйнятливо до хімічної середовищі;
- Швидка і проста утилізація.
До недоліків можна віднести нестійкість до дрібних пошкоджень, тріщин на місцях згину і високу займистість.
Електроінструменти для розпилу
В основному, при виробництві, в процесі надання певних форм, нарізка здійснюється професійними електроінструментами. Але у цього способу є свої недоліки, так як дрібні частинки залишаються на диску інструменту, а також можуть змінюватися властивості самого матеріалу.
Температура плавлення оргскла близько 160 градусів, але навіть при нагріванні до 100 градусів його можна зігнути. Тому застосувати електроінструмент при нарізці товстих плит не вдасться.
Як надати форму органічного скла в домашніх умовах
Спробуємо детально розглянути всі способи різання оргскла, доступні в домашніх умовах.
Ножівка для роботи по металу
У домашніх умовах можна використовувати ножівку для роботи по металу. Цей метод підійде, якщо потрібні зрізи по прямій лінії, так як таким способом не вийде зробити фігурні зрізи.
Оргскло дуже твердий матеріал, тому процес займає досить багато часу і сил. Крім того, слід звертати увагу на деякі тонкощі, зокрема, дуже важливо стежити за нагріванням. Для охолодження лінії зрізу можна використовувати воду, якщо проігнорувати цю рекомендацію зріз може нагрітися і рівного розтину не буде.
Для рівних ліній розмітки досвідчені майстри використовують ніж або цвях, так як маркери можуть залишити сліди. Як альтернатива, такий спосіб цілком підходить для невеликих обсягів різання.
Ручний різак
Для різання в домашніх умовах невеликих обсягів використовують полотна для ножівки. Для зручності можна зробити ручку зі скотчу або ізоляційної стрічки. Крім того, в магазинах пропонуються готові різаки для оргскла, але вони підходять для разового застосування і для різання листів невеликої товщини. Якщо потрібно розпиляти матеріал просто навпіл, досить зробити невеликі пропили, а потім розламати полотно (до кінця підпилювати не потрібно).
Тризубий диск
При обробці листів великих габаритів і товщини вищеперелічені способи не підійдуть, потрібні інші інструменти. Використовується тризубий диск (інструмент працює за принципом болгарки), з його допомогою можна рівно розрізати більш товсті листи (до 10 мм), уникнути нагрівання акрилу і прилипання матеріалу до диска. Зазвичай цей інструмент використовують під час різання дерева для отримання прямих ліній.
Електролобзик
Кількість методів і способів нарізки акрилового скла постійно збільшується, досвідченим шляхом використовуються всі доступні засоби для зменшення витрат за часом і якісних зрізів.
За порадами досвідчених майстрів можна використовувати електролобзик, головне, щоб в інструменті була функція контролю кількості оборотів. Крім того, в комплекті повинні бути пилки, призначені спеціально для різання акрилового скла. Однак, можна використовувати і пилки для дерева, з поставленим завданням вони впораються не гірше.
Найкраще підійдуть пилочки з дрібними зубчиками, а працювати необхідно на мінімальній швидкості. При збільшенні швидкості оргскло по лінії зрізу може розплавитися, а шов змінить колір.
Ніхромова спіраль
Цей спосіб застосовується для вирізки акрилового скла криволінійної форми. Тут дуже важливо враховувати температуру плавлення, так як нихромовая сталь може нагріватися до температури в 6 разів вище допустимої. Для регулювання цього процесу потрібен реостат. Якщо чітко слідувати рекомендаціям - це відмінний спосіб для різання органічного скла.
При виборі методу різання скла спіраллю з ніхрому, враховуйте, що тут виділяють два методи. По горизонталі рез повинен бути тільки прямим, по вертикалі - криволінійним. Ще один альтернативний спосіб для різання - це застосування приладу для випалювання по дереву, головне підлаштується до швидкості. Завершують процес за допомогою шліфувальної шкурки.
Лайфхаки для різання органічного скла
Щоб зріз вийшов рівним, а матеріал не змінив своїх властивостей, рекомендуємо вам ознайомитись з наступними нюансами:
Якщо залишити на кілька хвилин акриловое скло над газовим пальником, то зріз вийде чистий і без сколів. Можна скористатися звичайною запальничкою, але часу і сил буде потрібно значно більше;
При використанні інструменту намагайтеся вибирати вузькі пильні полотна, а також віддайте переваги моделям, на яких є позначення MP.S. Ці пилки зарекомендували себе як ефективні пристосування для домашньої різання оргскла. В процесі роботи потрібно обов'язково стежити за кількостями оборотів, це досягається регулюванням швидкості. Це необхідно для того, щоб акрилове скло не почалося плавитися.
Під час роботи потрібно обов'язково використовувати захисну маску і рукавички, в процесі нарізки безліч дрібних осколків і пилу летять з величезною швидкістю.
Підводячи підсумок, можна сказати, що в домашніх умовах можна застосовувати кілька способів різання оргскла, використовуючи при цьому різні інструменти. Вибираючи відповідний спосіб, враховуйте габарити і обсяг акрилового скла, якому потрібно надати форму.